Vyrobte si vlastní adventní věnec

Symbolem předvánočního období je adventní věnec. V obchodech je adventních věnců na výběr velké množství, mnohem větší radost ale určitě budete mít z toho, který si vyrobíte sami.

Adventní věnec je jedním z mnoha symbolů předvánočního období – takzvaného adventu, který trvá čtyři týdny. Z historických záznamů plyne, že kdysi na adventním věnci bývalo 23 svíček, z toho 19 červených malých a 4 velké v bílé barvě. Malé se postupně zapalovaly od pondělí do soboty, velké vždy v neděli. Postupně se počet svíček snížil na čtyři, první adventní neděli se zapálí jedna, druhou neděli dvě a o poslední – čtvrté – už hoří všechny čtyři. Adventní věnce se ještě zdobí a v tomto směru žádná pravidla nejsou. Konečný vzhled tedy skutečně záleží především na fantazii tvůrce věnce.  

Výroba adventního věnce není složitá a jeho konečný vzhled závisí nejvíce na vaší fantazii. Nářadí a základní materiál pořídíte za pár korun, můžete použít třeba i ozdoby na stromeček, které už nepoužíváte.

Budete potřebovat

  • slaměný nebo polystyrénový kruh
  • chvojí – ideálně jedle, tis nebo túje
  • tenký vázací drát
  • 4 zapichovací podložky pod svíčky nebo hřebíky
  • 4 svíčky
  • různé ozdoby, stuhy, šišky, pomerančová kůra, ořechy, tyčinky skořice, sušené plátky jablek, jeřabiny…  

Svíčky jsou vhodnější nižší a silnější. Snižuje se tím riziko případného převrácení a požáru. Pokud použijete stuhy, měly by být spíše jednobarevné a ladit se především s barvou svíček.

Barvy záleží na vašem vkusu, ale měly by být maximálně tři. Nejlépe vypadají věnce, které jsou v různých odstínech jen jedné barvy. Tradiční barvy adventu jsou červená, zlatá, zelená a hnědá.

Postup výroby

Z chvojí si nejdříve nastříháte přibližně 10 až 15 centimetrů dlouhé větvičky. Ty pak vázacím drátem postupně připevníte na základní kruh. Omotávají se ve spodní části a musí směřovat jedním směrem. Základní korpus by měl být větvičkami z horní viditelné části pokrytý celý a neměl by být vidět.  Chvojí pak postříkáte vodou a necháte oschnout. Oschlé větvičky na věnci můžete ještě postříkat obyčejným lakem na vlasy – věnec si delší dobu zachová svěží vzhled.

Na věnec umístíte svíčky. K jejich uchycení využijete buď obyčejné hřebíky, nebo zapichovací podložky pod svíčky. Ty mají většinou i odkapávací misky na vosk a jsou tedy vhodnější. Svíčky je možné umístit symetricky do čtverce, nebo vedle sebe. Než je napíchnete, krátce hřebík nebo jehlu stojánku ohřejte a pak teprve napíchněte svíčku. Ta se v místě vpichu rozteče a po ztuhnutí bude pevně držet.

Na závěr na věnec podle fantazie připevníte ostatní ozdoby. Osvědčeným způsobem jejich přichycení je tavná pistole, ale při troše šikovnosti stačí i lepidlo, silnější nit nebo tenký drátek.

Obrázek

Tipy a triky

Místo koupeného polystyrenového nebo slaměného kruhu můžete základ věnce vytvořit ze   zmačkaných novin. Kruh pak ještě ovinete zeleným krepovým papírem.

Pro uchycení větviček používejte tenký drát – prodává se i zelený. Provázek není vhodný, protože se může časem uvolnit.

Chvojí je nejlepší z jedle, tisu nebo túje, nedoporučuje se borovice ani modřín. K doplnění je možné použít i stálobarevné listnaté dřeviny, například břečťan.

Adventní věnec je možné stuhou připevnit i na dveře – v takovém případě na něj ovšem samozřejmě nepřipevňujeme svíčky.

Pokud se rozhodnete adventní věnec zavěsit, jsou nejlepší čtyři stejně dlouhé symetricky na věnci připevněné stuhy.

Obrázek

Jednoduchý adventní věnec, který zvládne vyrobit každý

Obrázek

Adventní věnec s více ozdobami

Obrázek

Netradiční věnec s figurkami z betlému

Výroba adventního věnce by měla být ve znamení vánoční pohody. Pusťte si k tomu koledy nebo oblíbené písničky, dejte si dobrou kávu, čaj, kakao, punč nebo třeba i svařené víno…

 

Video návodDalší inspiraci jsme pro vás získali na akci, pořádané Milosrdnými sestrami řádu K.Boromejského v Nemocnici Pod Petřínem, kde si mohl každý vyrobit svůj vlastní adventní věnec. Podívejte se na fotografie, podle kterých si můžete vyrobit adventní věnecsami doma.