Zdobení vánočního stromečku

Vánoční stromeček je jeden z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Ozdobené stromky jsou téměř v každé domácnosti, ale i v obchodech a restauracích, na úřadech i na veřejných prostranstvích.

Zdobení stromečku je vánoční tradice. Někde se zdobí každý rok téměř stejně a klasicky, jinde na něm mají každý rok ozdoby jiné a podléhají současnému trendu. V podstatě ale není důležité, jaké ozdoby a kolik jich na stromečku je, mnohem důležitější je, aby se lidé u stromečku sešli. 

Základní postup při zdobení vánočního stromečku

Stromeček se zásadně zdobí v noci z 23. prosince, nebo na Štědrý den - zdobení v jiné dny podle pověry přináší smůlu.

Zdobení má svá ověřená pravidla, díky kterým bude váš stromeček mít harmonický vzhled.

  • stromeček upevníme do stojanu a postavíme na určené místo

  • osvětlení – svíčky nebo elektrické – instalujeme na stromeček nejdříve

  • nerozbitné ozdoby se na stromeček dávají nejdříve, skleněné až jako poslední

  • větší ozdoby se na stromeček věší jako první a měly by být mezi větvemi v dolní polovině

  • menší ozdoby se na stromeček umístí mezi velké a nejvíce do horní poloviny

  • jako poslední se na stromeček rozmístí řetězy a třásně, a na špičku stromku hvězda – skleněná špička už se téměř nepoužívá

Zdobení se vždy samozřejmě přizpůsobuje především typu používaných dekorací a také velikosti stromečku. V konečné podobě by se ale samotný stromeček neměl ztrácet pod množstvím ozdob a řetězů, měl by působit vznešeně a zároveň vkusně.

Klasické zdobení vánočního stromečku

Ozdoby z přírodních materiálů jsou tradiční klasikou. Na vánočních stromečcích se objevují snad od první chvíle, kdy se začaly zdobit. Nejčastěji se používá sláma a dřevo, a ozdoby z těchto materiálů se také v poslední době na stromečky stále více vrací. Mezi tradiční ozdoby patří i háčkované, papírové i látkové, nebo korálkové a z drátků.

Obrázek

Skleněné ozdoby – koule, špičky a další tvary – se dnes už také počítají mezi klasické, ale používat se začaly až později – v historii vánočních stromků vlastně celkem nedávno. Tvary a barvy se stále vyvíjejí a velmi často podléhají sezónní módě. Velmi zajímavě vypadají průhledné skleněné ozdoby, například větší koule.

Tímto způsobem je možné zdobit živé i umělé stromečky, živé ale samozřejmě vypadají mnohem lépe a také voní...

Moderní zdobení vánočního stromku

V posledních letech se stalo moderním zdobení stromku tak, aby byl jedno nebo maximálně dvoubarevný. Stromek pak vypadá velmi jednoduše a zároveň elegantně, ale při výběru barev ozdob je nutné skutečně pečlivě vybírat barvy.  Musí k sobě ladit, a také být nadčasové a neutrální. Výrobci totiž každý rok úmyslně volí nějakou barvu, tu samozřejmě prohlásí za barvu letošních Vánoc a přizpůsobí jí nabídku ozdob.

Obrázek

Při zdobení jednou nebo dvěma barvami se nejčastěji používá červená, modrá, zlatá, stříbrná nebo žlutá barva. Velmi moderní je bílá, v různých letech to pak byly ještě barvy fialová, tyrkysová, růžová, ale dokonce i hnědá a černá. Vzhledem k barvě jehličí se používají jen některé odstíny zelené.

Stromky ozdobené v jedné nebo dvou barvách vypadají skutečně elegantně, ale je nutné dobře vybrat i tvary ozdob. K dispozici jsou stabilně různě velké koule, špičky a zvonečky, ale i mnoho dalších tvarů, a to v jednoduchém hladkém provedení i se vzory, matné i lesklé.

Pokud se stromeček zdobí jen do jedné barvy, měly by se použít ozdoby v různých odstínech.

Originální domácí zdobení

Pokud máte menší děti, nebojte se dát průchod jejich fantazii! Dětská představivost je velká, a zdobit vánoční stromeček, pod který jim Ježíšek dá dárky, je pro ně skutečný zážitek. V prodejnách pro kutily a s výtvarnými potřebami seženete vše potřebné a také vám tam rádi poradí. Děti budou na vyrobené papírové řetězy, hvězdičky, zvonečky a další ozdoby pyšné, zabaví se a budou přitom rozvíjet nejen svoji fantazii, ale i zručnost. Vždy je ale potřeba dávat pozor, aby zdobení nakonec nebylo až za hranicí vkusu...

Obrázek

Sladkosti a ovoce na stromečku

Na vánočním stromečku nesmí chybět ani sladkosti. Většinou se na stromečky věší různé čokoládové figurky v barevných obalech – v tomto případě ale vždy dávejte pozor na složení použité čokolády, protože většinou je poměrně nekvalitní a často je to jen tzv. čokoládová náhražka.

Na stromečku můžou být ale i malá jablíčka, vlašské ořechy, perníčky, některé druhy vánočního cukroví… a pokud chcete být i v tomto směru moderní, navlékněte na tenký provázek popcorn a použijte ho jako řetěz.

Obrázek