Stromeček po Vánocích

I z toho nejkvalitnějšího živého vánočního stromečku jednoho dne začnou opadávat jehličky a větvičky se budou sklánět k zemi. Nezbývá nic jiného, než tento symbol Vánoc zbavit všech ozdob…

Problém, jak naložit s živým vánočním stromečkem, když už prostě přestane být krásný a je tzv. odstrojený, je možné vyřešit několika způsoby. Stromeček v žádném případě nedávejte do kontejnerů nebo popelnic, a ani do nádob na BIO odpad.

V posledních letech se už pořádají svozy těchto stromků, stačí ho tedy nechat na určeném místě a o vše ostatní se postarají různé firmy. Většina těchto stromků ale končí ve spalovnách…

Existují i mnohem ekologičtější a prospěšnější způsoby, které už jsou také dobře zorganizované – využití v kompostárně nebo v zoologické zahradě. Předpokladem je, že stromeček skutečně důkladně zbavíte všech ozdob a háčků a opět ho necháte na určeném místě.  V kompostárně pak stromek využijí při výrobě různých kompostů a komponovacích směsí, v ZOO si na něm velmi pochutnají sloni. Stromky jsou totiž jejich oblíbenou potravou, jen borovice jim nechutnají.

Obrázek  

Vánoční stromky v květináčích

Tento způsob je samozřejmě naprosto nejlepší. Koupíte si jedličku, borovičku nebo smrček v květináči, stromek budete zalévat a jednou za rok ho přenesete do místnosti a ozdobíte…Teoreticky je to možné, ale musíte dodržet aklimatizaci – stromek z venkovního prostředí, balkonu nebo terasy dáte nejprve na přibližně 10 dní do nevytápěných vnitřních prostor a teprve pak do teplé místnosti. Zde by ale neměl zůstat déle jak 7 až 10 dní, musí se také zalévat a rosit. Pak ho opět dáte na původní místo.

Úspěšnost takové pěstování a využívání vánočního stromku je různá a záleží skutečně na mnoha okolnostech.