Vánoční ozdoby, které můžete vyrábět s dětmi

Řada lidí si na vánoční stromeček ozdoby kupuje, můžete si je ale i sami vyrobit. Ozdoby lze vyrábět
z drátků a korálků, z přírodních materiálů, dokonce i ze starých PET lahví, dále také háčkováním, plstěním, vystřihováním a skládáním z papíru a spoustou dalších způsobů. Protože k Vánocům a k adventu patří čas strávený s rodinou, myslíme si, že je skvělý nápad vyrobit si nějaké vánoční ozdoby společně s dětmi.

Děti rády vyrábějí různé věci, sice vám to možná samy neřeknou, ale když s nimi zasednete ke stolu a začnete vystřihovat, kreslit a lepit, uvidíte, že si takto strávený čas užívají. Vybrali jsme pro vás pár výrobků, které jsou snadné, nenáročné na čas ani materiál, a přesto krásné. Pokud takových ozdob se svými ratolestmi vyrobíte víc, můžete jimi ozdobit malý umělý stromeček a umístit ho do dětského pokoje. Děti se budou rády kochat výsledky své práce.

Sněhuláčí rodinka

Na tuto veselou ozdobu nebudete potřebovat nic jiného než kus kartonu, temperové nebo akrylové barvy, bílou prstovou barvu a štětec. Z kartonu vystřihněte kruh o průměru zhruba 10 cm. Nechte dítě, aby si napatlalo všechny prsty kromě palce a také asi centimetr dlaně pod nimi bílou prstovou barvou. Ruku s prsty mírně roztaženými od sebe otiskne na vystřižený kruh. Nechte barvu zaschnout a poté temperovými či akrylovými barvami a štětcem domalujte sněhuláky – každý otisknutý prst je jeden sněhulák, každý článek prstu jedna koule, která ho tvoří. Část dlaně je sníh, na němž sněhuláci stojí.

Stromeček z dřívek od nanuků

Výroba stromečku bude vyžadovat tři dřívka od nanuků (můžete je nasbírat při mlsání nanuků nebo je koupit ve výtvarných potřebách), hnědou a žlutou čtvrtku, zelenou temperovou nebo akrylovou barvu, lepidlo a hrst knoflíků různých velikostí barev. Nejprve natřete dřívka zelenou barvou, zatímco barva schne, vystřihněte z hnědé čtvrtky obdélník (to bude kmen stromu) a ze žlutého hvězdu. Ze zelených dřívek utvořte trojúhelník a přilepte je k sobě. Doprostřed základny trojúhelníku nalepte kmen a na vrchol hvězdu. Nyní je čas stromeček ozdobit – barevné knoflíky nalepte po obvodu stromku. Jinou možností je omotat kolem dřívek chlupaté drátky, vznikne tak ozdobný řetěz.

Obrázek

Ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty

Na výrobu těchto krásných ozdob budete potřebovat samotvrdnoucí hmotu (tu zakoupíte ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví), vykrajovátka na cukroví, váleček, brčko a akrylové barvy. Samotvrdnoucí hmotu rozbalíme, kus odlomíme a zbytek zase pevně uzavřeme, hmota tvrdne na vzduchu, a jakmile jednou ztvrdne, je k nepoužití. Odebraný kus hmoty si rozválíme na plát o tloušťce zhruba půl centimetru a vykrajujeme libovolné tvary, jako když pečeme perníčky nebo linecké. Nezapomínáme na otvor k provlečení stužky na zavěšení, tem vykrojíme brčkem. Vykrájené tvary pokládáme na tác vyložený papírovou utěrkou, zbytky samotvrdnoucí hmoty samozřejmě můžeme znovu vyválet a vykrajovat dál. Ozdoby budou tvrdnout zhruba jeden den, poté je můžete nabarvit akrylovými barvami nebo nechat nenabarvené, záleží na vás (tedy spíše asi na vašich dětech).

Pestrobarevná vlněná hvězda

Výroba této ozdoby je opravdu nenáročná, stačí vám na ni čtvrtka, lepidlo a několik metrů dlouhé kusy různě barevné vlny. Ze čtvrtky vystřihněte hvězdu, z kusu vlny vytvořte očko k zavěšení a přilepte ho ke hvězdě. Všechny ostatní kusy vlny přilepte jedním koncem doprostřed hvězdy a začněte ji jednotlivými kousky vlny nepravidelně omotávat. Až budete na konci vlny, zastrčte ji pod již namotanou vlnu nebo ji k ní přilepte lepidlem.

Vánoční ozdoby pro ptáčky

K Vánocům podle nás patří i pomáhání druhým, a nemusí se nutně jednat o lidi. Proto jsme pro vás vybrali také ozdobu, která vám nejen udělá parádu na zahradě, ale také nakrmí hladové ptáčky, kteří v zimě strádají. Děti je jistě budou nadšeně sledovat za oknem a mohou se tak naučit něco nového o přírodě. Na výrobu ozdob pro ptáčky budete potřebovat vykrajovátka na cukroví, přírodní provázek, 100% rostlinný tuk ( místo něj můžete použít nesolené neškvařené sádlo nebo hovězí lůj, pokud seženete) a samozřejmě krmení – vhodná jsou semena slunečnice, lnu a řepky, dále také pšenice, mák, proso, oves, drcené nepražené a nesolené lískové a vlašské ořechy, ovesné vločky, kukuřice. V kastrůlku rozpusťte tuk a poté ho ihned sejměte ze zdroje tepla, aby se nepřipálil, jinak by mohl ptákům uškodit. Do rozpuštěného tuku zamícháme směs různých druhů krmení a necháme mírně zchladnout – tuk by neměl zcela zatuhnout, ale už by neměl být tekutý, aby se s ním dobře manipulovalo. Vykrajovátky na cukroví provlečte provázek a zavažte ho, vykrajovátka rozložte na alobal nebo pečicí papír a namáčkněte do nich směs krmení a tuku. Nechte zcela zatuhnout a poté rozvěste ozdoby na větve stromů.

Lenka Ambrožová