Tradiční a nevšední zdobení vánočního stromečku

Ozdoby na vánoční stromeček si nejprve lidé vyráběli sami z různých dostupných materiálů. Až o dost později se objevily první skleněné ozdoby, v současnosti už nejsou výjimkou ani ozdoby z umělých hmot a dalších moderních materiálů.

Vánoční stromeček je možné ozdobit mnoha způsoby. Nejčastěji se používají klasické skleněné ozdoby, v poslední době se na stromečcích objevují i původní přírodní materiály. Zajímavě ale určitě vypadají i ozdoby moderní...

Tradiční vánoční ozdoby

V posledních letech se s mírným ústupem umělých vánočních stromečků a návratem živých objevují i tradiční ozdoby. Sestavili jsme přehled těch nejznámějších, většinu z nich si navíc i dnes můžete vyrobit sami. Líbit se to bude určitě i vašim dětem. Vše na jejich výrobu seženete v prodejnách s výtvarnými nebo řemeslnými potřebami. Inspirovat se můžete třeba na předvánočních trzích, kde jsou tradiční ozdoby k dostání ve velkém výběru.   

Obrázek

Řetězy

Mnozí je ještě pamatují papírové řetězy - různobarevné papíry se rozstříhaly na proužky a ty se pak spojovaly lepidlem jako kolečka. V opravdu dávných dobách se takové řetězy vyráběly z rozstříhaných sáčků od mouky, jako lepidlo se používala mouka smíchaná s vodou… Vzhledově zajímavé, navíc voňavé a dokonce i chutné jsou řetězy ze sušeného ovoce.

Dřevěné ozdoby

Kdysi měl nějaký nůž téměř každým a tak především kluci vyřezávali ze dřeva různé jednoduché ozdoby. Později se začaly objevovat i různé malované figurky, dnes se takové ozdoby vyrábí profesionálně a jsou poměrně drahé – většinou se jedná o ruční práci. Různé tvary a barvy se dají koupit v prodejnách s výtvarnými potřebami a tak si je můžete udělat i vy sami, případně vaše děti.

Perníkové ozdoby

Malované perníkové ozdoby jsou tradiční v celém křesťanském světě a na vánočních stromečcích se objevují dodnes. Stánky s nimi nechybí snad na žádném vánočním trhu a výběr je neuvěřitelně velký.

Obrázek

Ozdoby z vizovického těsta

Původně se jednalo o ozdoby ve vizovické oblasti na Moravě, ale postupně se rozšířily do celé České republiky a stromečky se s nimi zdobí i v současnosti.

Ozdoby z ořechů

Ozdoby z vlašských ořechů jsou typická česká tradice.  Prázdné skořápky se kdysi navlékaly na nit a pak z nich byl řetěz, celé oříšky se balily do celofánu nebo barvily. Stejným způsobem se dají použít i menší lískové oříšky. Z jader snadno vytvoříte chutný řetěz nebo samostatné ozdoby.

Šišky

Šišky byly a jsou i dnes velmi oblíbenou ozdobou vánočního stromečku. Věší se na něj zlatě nebo stříbrně obarvené, ozdobené alobalem nebo lesklými barevnými papírky…Nejlépe ale vypadají ve své přírodní podobě.

Slaměné ozdoby

Kdysi patřily k běžným vánočním ozdobám na venkově, dnes se prodávají za poměrně vysokou cenu. Jsou křehké a jemné, stromečku dodávají určitou vznešenost.

Obrázek

Drátěné ozdoby

Dráteníci v minulých dobách spravovali hrnce, ale také z drátků vyráběli krásné ozdoby, které stromečkům dodávaly lesk. V současnosti se opět objevují a v obchodech se starožitnostmi jsou žádané i drahé.

Ozdoby z korálků

Dříve byly především na stromečcích v bohatších rodinách a podobně jako všechny tradiční ozdoby i ony v současnosti prožívají svůj návrat. Většinou jsou vyrobené z malých skleněných nebo porcelánových korálků, které se navlíkají na drátky nebo pevnější nitě.

Ozdoby z vosku

Voskové ozdoby se poprvé objevily až koncem 19. století. Kdy se ze včelího vosku odlévaly, nebo i vyřezávaly. I tyto ozdoby si můžete vyrobit dnes sami – plát vosku se dá bez problémů koupit stejně jako různé formy. Při výrobě si navíc provoníte byt.

Ozdoby z kukuřičného šustí

Tyto tradiční venkovské ozdoby měly mnoho tvarů a používaly se nejen na vánoční stromeček. V současnosti začínají být opět vyhledávané a jsou velmi ceněné.

Obrázek

Háčkované ozdoby

Háčkované i paličkované ozdoby na vánoční stromeček byly nejčastěji bílé nebo červené a namáčely se pro zpevnění do bramborového škrobu. V současnosti se dají opět koupit, ale jsou poměrně drahé.

Papírové ozdoby

Nejprve se z papíru na stromečky věšely různé pásky a řetězy, před přibližně 100 lety se tiskly obrázky, které si lidé vystřihovali. Papírové ozdoby se prodávají i v současnosti, a vzhledem k novým možnostem jsou často velmi originální.

Ozdoby z látky

Kdysi se šily ze zbytků látek, většinou měly jednoduché tvary – kolečka, srdíčka apod. Plnily se vatou nebo senem. Dnes už se téměř nepoužívají.

Ozdoby z brambor

Brambory se různě nakrájely a vyřezaly, pak se usušily na okraji kamen a ozdoby se zavěsily na stromeček. I tento způsob výroby ozdob je možný ještě dnes – místo na kamna brambory rozložte na plech a ten položte na topení. Uschlé ozdoby můžete ještě podle fantazie nabarvit a nalakovat.

Netradiční ozdoby na vánoční stromeček

Zdobení vánočního stromečku je v současné době stále více inspirováno tradicemi, a tak sklo a další podobné materiály nahrazují ozdoby ze slámy, dřeva, korálků, papíru… Původní materiály a techniky se ale také kombinují s novými možnostmi a vzniká zcela nový moderní styl zdobení vánočních stromečků. Stále víc je také oceňována originální ruční výroba.

Obrázek

Nepravý patchwork

Výroba vyžaduje určitou zručnost a používá se několik technik, nejoblíbenější se zdobení ve stylu artichock. Ozdoby z nepravého patchworku navazují na původní venkovský styl, mají většinou tvar koule, šišky nebo zvonečku.

Keramické ozdoby

Keramické ozdoby jsou dalším návratem k tradicím. Nejčastěji mají tvar hvězd, srdíček nebo kapra a jsou v současnosti k dostání především na předvánočních trzích. Keramické ozdoby na stromečku vypadají velmi dobře.

Ozdoby ze smaltu

V tomto případě se samozřejmě nejedná o smalt, na který jsme zvyklí například u nádobí. Používají se speciální smaltovací prášky, které nemají takovou odolnost, ale snadno se s nimi pracuje. Smaltované ozdoby jsou barevné a velmi lesklé.

Malované sklo

Na trhu je k dostání celá paleta barev na sklo, v každém sklenářství vám dají i zadarmo různé skleněné odřezky a tak si tyto netradiční ozdoby můžete vyrobit i sami. Mnoho tvarově i barevně odlišných typů se ale i prodává.

Obrázek

Sádrové ozdoby

Ze speciální tzv. umělecké“ sádry, která pomaleji tuhne a není tak křehká, si můžete vyrobit v podstatě cokoliv podle své fantazie. Sádrové ozdoby pak je samozřejmě možné ještě barevně dotvořit.

Ornamentální ozdoby

Tyto luxusní a blýskavé ozdoby jsou v posledních letech velmi žádané a prodávají se snad na každém vánočním trhu. Jejich výroba je ale poměrně náročná a tomu odpovídá i poměrně vysoká cena.

Mozaikové ozdoby

Mozaika nejsou jen dlažby, obklady a zrcadla – používá se i při výrobě vánočních ozdob. Malé kousky skla, porcelánu nebo keramiky se lepí na různě velké polystyrénové koule, které především ve světle svíček vypadají velmi efektně.  

Fusing

Fusing je sklářská technika, kdy se sklo taví starým tradičním způsobem a pak se z něho vyrábí velmi netradiční přívěšky, šperky a také originální velmi ceněné a žádoucí vánoční ozdoby.

Tiffani

Spojování skla a cínu je také tradiční řemeslná technika, které výsledkem jsou skutečně originální díla a výtvory. V současnosti se tato technika nazývá tiffani a s její pomocí se vyrábí i nádherné vánoční ozdoby.

Obrázek

Decoupage

Tyto ozdoby z plastových nebo polystyrenových koulí a polokoulí různých velikostí jsou velmi oblíbené v USA a Anglii. Prodávají se kompletně ozdobené, nebo i jako soupravy, z kterých si je doma dotvoříte podle své fantazie.