Rady a tipy na vánoční dárky

Vánoční dárek by měl být svým způsobem hodnotný i originální, může být praktický i nepraktický... V žádném případě by neměl být stejný jako o minulých Vánocích.


Dárky se dají vybírat různě. Někdo o nich dlouho přemýšlí, napíše si jejich seznam a pak je postupně systematicky shání a nakupuje. Jiným řešením je jít na nákupy dárků jen s tím, že víme, pro koho dárky chceme a máme předběžnou představu o tom, kolik za ně utratíme.

V první řadě bychom se měli rozhodovat podle toho, pro koho dárek vybíráme. Důležitá je ale i originalita dárku. Lahev alkoholu nebo čokoláda moc originální dárky nejsou, i když samozřejmě někoho můžou potěšit.

Pro mnoho lidí je velmi důležitá cena, ale není pravda, že drahý dárek vždy potěší víc, než levnější. Mnohem podstatnější je právě ta již zmíněná originalita, ze které bude zřejmé, že jste o dárku přemýšleli a spojovali ho přímo s člověkem, pro kterého je určený.

Výběr dárků

Výběr vánočních dárků nebude až tak složitý, pokud budete myslet na toho, koho chcete obdarovat. I pro výběr dárků existuje osvědčený postup

  • myslete na člověka, pro kterého dárek kupujete - vycházejte z jeho zálib nebo zaměstnání

  • buďte originální - dárek muže být vtipný a třeba i praktický

  • k ničemu se nenuťte - nekupujte dárky proto, že musíte, protože dárky byste měli především chtít dávat

  • tři levné lepší než jeden drahý - drahé dárky často vzbuzují rozpaky víc než radost, kterou způsobí víc levných a originálních   

  • vyrobte dárek sami - v některých případech můžete využít svoji zručnost a znalosti

Obrázek

Tipy na vánoční dárky

Televizní a jiné reklamy vás zcela jistě i v letošním vánočním období budou lákat a přemlouvat ke koupi mnoha dárkových hitů. Pokud jim podlehnete, zařadíte se zcela jistě mezi tisíce dalších a základní pravidlo – originalitu dárku – vyměníte za jednoduchou komerci. Svým způsobem originálních, vtipných a třeba i částečně praktických dárků je přitom opravdu mnoho.

Levnější osobní dárky

O levnějších dárcích budete asi víc přemýšlet, ale v konečném výsledku to budou dárky, u kterých se nikdo nebude zabývat jejich cenou. Dárek, který nestojí mnoho peněz, ale má svůj neopakovatelný osobní rozměr jsou různé „věci“ s fotografií - například vkusný hrníček, podložka pod počítačovou myš, puzzle, pexeso, nebo třeba i zarámovaný snímek z nějaké události nebo s osobou, ke které má obdarovaný nějaký vztah. Vše vám dnes vyrobí za velmi rozumné peníze v mnoha copy centrech a věřte tomu, že takový dárek, který má i praktické využití, potěší. Vybírejte ale vkusné věci, třeba pantofle s obrázkem nebo polštář ve tvaru srdce s nápisem „Sladké sny“ asi vzbudí rozpaky.

Levné bude třeba i vámi vytvořené CD s oblíbenými písničkami, které dnes ho na počítači zvládne tzv. vypálit téměř každý. Tím vás ale nenavádíme k stahování z internetu - můžete využít již zakoupené nosiče a abyste udělali klid svému svědomí, můžete nenápadně upozornit, že je to pro vlastní potřebu obdarované osoby a ne pro veřejnou produkci. Je to hloupé, ale zákony na výjimky u některých vánočních dárků nemyslí…

Obrázek

Klasické ověřené dárky

Do kategorie dárků, které nezklamou, patří knihy, CD a DVD, případně třeba i předplatné do divadla, vstupenky na koncert nebo nějakou jinou, třeba i sportovní akci. I v těchto případech je ale potřeba vycházet ze zájmů člověka, kterému je dárek určený. Žádný z těchto dárků by neměl být spojovaný s darujícím, i když to k tomu velmi často svádí. Dát někomu dva lístky na koncert skupiny, kterou nemá na rozdíl od dárce v oblibě, nebo partnerku obdarovat dvěma vstupenkami na fotbal asi nebude ideální. 

Mezi klasické dárky, které nezklamou, patří ještě šperky, parfémy a podobné nezbytnosti pro ženy. V těchto případech je ale nutné znát jejich vkus a velmi dobře vybírat. Kupovat oblečení pro ženy by se muži měli vyvarovat, to je totiž nejen otázka toho, jak vypadá, ale i kvality a velikosti.

Vhodným dárkem pro muže je například voda po holení, ale i moderní košile nebo svetr. Muži na sebe v posledních letech dbají stále víc, a tak vlastně vše, co nějak pozitivně ovlivní jejich vzhled, bude vítáno.

Gastronomické dárky

Pokud se s vymýšlením dárků dostanete do kritické situace, kdy vás vůbec nic nenapadá, můžete vše vyřešit gastronomickými dárky. V současné době je mnoho specializovaných obchodů s různými lahůdkami, vínem nebo i pivem, v kterých objevíte skutečně velmi zajímavé produkty. Balíček originálních belgických pralinek, kvalitní francouzské víno nebo sýry, italské těstoviny, nějaké speciální pivo, luxusní káva nebo čaj, koření a další gastronomické speciality překvapí a určitě i potěší. 

Zajímavé praktické dárky

Mezi praktické dárky, které potěší, patří třeba sedací vak. K dostání je v různém provedení i ceně, a věřte tomu, že obdarovaný si ho velmi rychle oblíbí. Podle několika průzkumů v nich ženy rády odpočívají. Žádného muže určitě neurazí nějaký doplněk k autu, případně k počítači a dalším elektronickým hračkám.  

Obrázek

Dárky do domácnosti

Dárky, které jsou vybavením domácnosti, by se nikdy neměly dávat přímo v rodině. Když se manželé vzájemně podarují mixérem a sadou šroubováků, řeší tím sice efektivně, ale určitě ne „vánočně“ doplnění kuchyně a dílny, 

Výjimkou při darování praktických dárků do domácnosti ale je, pokud jsou třeba od rodičů. Darovaná mikrovlnná trouba, domácí pekárna, odšťavovací hrnec nebo vysavač ulehčí rodinnému rozpočtu a zároveň u darujících řeší dilema s výběrem dárků. V každém případě by ale u takového praktického dárku ještě měly být nějaké i drobné dárky osobní.

Nevhodné dárky

Nějaký nevhodný dárek se najde snad pod každým stromečkem. Málokdy se ale jedná o úmyslu, většinou si prostě jen dárci neví rady a nakonec ve stresu pořídí první věc, která je napadne nebo jim třeba i náhodou přijde do cesty. 

Pantofle, ponožky, utěrky do kuchyně, žehlicí prkno, prášek na praní a další podobné dárky jsou možná svým způsobem praktické, ale velkou radost asi nikomu neudělají. Do této kategorie ještě patří dárky, které nějakým způsobem poukazují na určité nedostatky obdarované osoby. Pokud například někdo neumí vařit – a stát se to může, ne všichni umíme všechno – zcela jistě by neměl dostat kuchařskou knihu pro začátečníky, někdo s kily navíc permanentku do posilovny nebo poukaz do lázní na pobyt s dietou, špatná řidička hodiny jízdy v autoškole… Stejně tak je nevhodné, aby například muž, který ve spánku tzv. chrápe, dal pod stromeček své partnerce tlumící ucpávky do uší.

Nevhodných a často i trapných dárků se ale asi nikdy nezbavíme. Pokud už nějaký takový dostaneme, měli bychom se zdržet komentářů. Připomínku si můžeme dovolit pouze tehdy, že by to byl dárek nějakým způsobem skutečně urážející. V ostatních případech za dárek minimálně poděkujeme, protože pokud je věnovaný od srdce a upřímně, nelze darujícímu v zásadě nic vytýkat. Každý nemusí mít takovou fantazii, ale třeba ani finanční prostředky nebo čas, aby právě ten jeho dárek splňoval vše, co od něj očekáváme.