Prožijte letos Vánoce bez stresu!

Vánoce se opět nezadržitelně blíží. Období příprav, shánění dárků, uklízení a pečení cukroví mnozí prožívají ve stresu, který je ale zbytečný. Máme pro vás několik rad, jak zůstat v klidu a předvánoční i samotnou vánoční dobu si maximálně užít.

V obchodech se vánoční výzdoba a nabídka objevuje každý rok vždy o něco dříve a my se pomalu, ale jistě, dostáváme do předvánočního období, které je pro mnohé stresovým obdobím.  Stres je ale zbytečný, dá se poměrně snadno vyhnout. Stačí jen nepodlehnout obchodníkům, chtít si předvánoční dobu i samotné Vánoce užít a třeba i využít několik našich rad.

Neuklízejte sami

Většina žen chce mít na Vánoce perfektně uklizeno. Některé to berou jako svoji typickou ženskou povinnost, jiné se domnívají, že to prostě udělají nejlépe, ale neuvědomují si, že už tím jim vznikají minimálně časové problémy. Na úklidu se může podílet celá rodina – utřít prach, vyluxovat a další podobné běžné činnosti přeci může udělat i muž nebo děti. Nemá také žádný význam se snažit byt dokonale uklidit dva měsíce před Vánocemi, úklid jednotlivých prostor se přece může udělat postupně třeba v průběhu listopadu a na začátku prosince.

Nespěchejte

Vánoce mají být svátky klidu a pohody, přesto si z nich ale mnozí udělají svátky ve znamení shonu a spěchu. Na internetu nebo v obchodech hledáme inspiraci na dárky, ženy vyhledávají různé recepty na cukroví a přemýšlí, kdy ho upečou… ale na sebe přestáváme mít čas. Domluvte se a alespoň jeden nebo dva dny v týdnu buďte spolu, užijte si společné odpoledne nebo večer. Domluvte se, že dárky nejsou to nejdůležitější a opravdu nikam zbytečně nespěchejte. Na konci října je do Vánoc přece času dost!

Dárky

Obrázek

Dárky nám způsobují asi ten největší stres – i ten je ale zbytečný. Někdo nemá nápady, někdo finance a řeší to třeba nevýhodným úvěrem, další tráví desítky hodin na internetu a všichni si myslí, že bez hromady dárků pod stromečkem by to nebyly ty správné Vánoce. Mnohem lepší je se dárky až tak nestresovat a domluvit se, že dárky nejsou o jejich velikosti, množství nebo ceně, ale především o radosti.

Klid a pohoda

Předvánoční atmosféra se začíná objevovat už v listopadu a velmi často ji vnímáme negativně s pocitem, že její hlavní účel je, aby z nás obchodníci dostali co nejvíc peněz. V podstatě to tak je, ale na nás záleží, jestli jim podlehneme. Předvánoční atmosféru si přece můžeme a hlavně určitě chceme užít! Berte vše tedy tak, že Vánoce se blíží, jděte se s blízkými jen tak projít, vnímejte vše hlavně pozitivně a najednou zjistíte, že Štedrý den je za dveřmi a vy jste v klidu a pohodě – a o tom přece Vánoce jsou!