Ideální teploty pro pečení různého cukroví, návod na lahodný domácí marcipán a soutěž o ceny s vánočním cukrovím

I když podle počasí to tak letos na konci listopadu nevypadá, Vánoce se blíží. K vánočním svátkům patří stejně jako stromeček a dárky i cukroví. Mnoho různých rad, tipů a triků, jak ho upéct, aby bylo chutné a také krásné, jste zde už našli. Dnes přidáme přehled nejvhodnějších teplot pro pečení různých druhů cukroví a navíc recept na vynikající domácí marcipán.

Upéct vánoční cukroví není v současné době až tam nic složitého – základní druhy zvládne téměř každý. Pokud se ale chcete vyhnout zbytečnému shonu, je potřeba si pečení alespoň trochu naplánovat. Některé druhy cukroví se pečou už na konci listopadu, aby měly čas se důkladně rozležet, poslední pak přibližně týden před vánočními svátky. Ideální časový plán najdete v článku Kdy co upéct a jak uskladnit. Možná větším problémem, než kdy co upéct, je ale teplota, v které se jednotlivé druhy cukroví pečou.

Teploty pečení

Snad u každého receptu je uvedeno, v jaké teplotě a jak dlouho se má cukroví péct. Ideální teplota pro pečení většiny druhů cukroví je 180 °C – při nižších teplotách vytéká tuk, při vysokých pečivo na povrchu rychle ztmavne, ale uvnitř není dopečené. Různé druhy cukroví se pečou při rozdílných teplotách a různou dobu, vždy je ale také nutné přihlédnout k typu trouby a počítat s tím, že každá trouba peče trochu jinak. Vyšší teplota a zkrácení času pečení nijak neurychlí.

Obrázek  

  • 100 °C - sušení - nízké pečivo z vaječných bílků - např. laskonky, které se hned po upečení plní šlehačkou nebo krémem

  • 130 až 150 °C - pečení v nízké teplotě - různé sněhové pečivo, pečivo s ořechy, placičky, kopečkové pečivo.

  • 160 až 170 °C - nízká střední teplota - šlehaná a třená tuková těsta, vyšší dorty

  • 170 až 190 °C - pečení v střední teplotě - pečivo s kypřícím práškem, medová těsta, perníky

  • 190 až 210 °C - vyšší střední teplota - menší vánoční cukroví, vánočky a kynuté tvarované pečivo, koláče ve formách

  • 210 až 225 °C - pečení ve vyšší teplotě - piškotové rolády, pečivo z listového těsta, menší tukové cukroví

  • 225 až 250 °C - vyšší teplota - různé záviny, pečivo z listového a odpalovaného těsta.

  • 250 až 300 °C - pečení ve vysoké teplotě - rychlé zapečení např. sněhových povrchů na předpečených moučnících apod.

Domácí marcipán

Na přípravu domácího marcipánu budete potřebovat jen mandle, krupicový cukr a vaječný bílek.

Mandle nejdříve spaříte, oloupete a velmi jemně nakrájíte. Smícháte je s cukrem a vidličkou našlehaným bílkem, směs pak budete třít, dokud nevznikne vláčná pružná hmota. Pokud je řídká, přimícháte cukr, pokud je naopak hustá, přidáte bílek.

Marcipán vyválíte, pak stočíte do válečku a zabalený v potravinářské fólii necháte v chladničce odpočinout alespoň 6 hodin. 

Kdyby jste se výrobou domácího marcipánu nechtěli zabývat nebo na ni nemáte čas, můžete použít již hotový marcipán, který je velmi chutný, dokonale tvárný a navíc i finančně dostupný.

Foto soutěž s vánočním cukrovím

Vaše vánoční cukroví mám může vyhrát zajímavé ceny! Vyfoťte ho a zúčastněte se soutěže o nejkrásnější cukroví. Fotografie vkládejte zde

 Obrázek

Tip na snadné rozdělení mandlí

Mandle na poloviny snadno rozdělíte, když je oloupané necháte hodinu namočené v čisté studené vodě. Pak je z vody vyndávejte promnutím mezi palcem a ukazováčkem – většina se jich přitom rozdělí na poloviny. Pokud by se to u některých nepodařilo, odloupněte od sebe poloviny špičkou malého ostrého nože.