Co kdy upéct a jak uskladnit

Obchody už nás od začátku listopadu upozorňují na blížící se Vánoce. V nabídce nejsou jen dárky pod stromeček, ale i různé druhy vánočního cukroví. Určitě to s námi myslí v současném uspěchaném světě dobře, ale vůni a chuti domácího pečiva se nic nevyrovná. I pečení cukroví je ovšem potřeba alespoň trochu naplánovat…

Vánočního cukroví je mnoho druhů. Některé druhy jsou nejlepší čerstvé, jiné se musí nechat chvíli uležet. Pomalu přichází doba, kdy bychom se měli rozhodnout, které cukroví letos na vánočním stole budeme mít a podle toho pečení a přípravu alespoň částečně naplánovat. Budete mít jistotu, že na žádné oblíbené cukroví nezapomenete a vše v klidu a včas stihnete. Sepište si přehled všech druhů cukroví a potřebných surovin, chybějící ingredience postupně doplňte a v druhé polovině listou začnete s pečením.

Kdy co upéct

Obrázek

Pečení je nejlepší rozložit do několika týdnů především podle druhů cukroví.

Na konci listopadu a začátkem prosince pečeme perníčky, zázvorky, kokosové cukroví, medvědí tlapky… prostě všechno cukroví, které potřebuje delší dobu na rozležení a změknutí.

Čtrnáct dní před Vánocemi bychom měli upéct cukroví, které nepotřebuje k rozležení tak dlouhou dobu - například z lineckého světlého i tmavého těsta, piškotové a oříškové lahůdky, nebo vanilkové rohlíčky.

Týden před vánočními svátky upečeme sněhové cukroví a uděláme i cukroví nepečené. Všechno připravené cukroví dokončíme - spojíme náplněmi, ozdobíme polevami.

Krátce před Štědrým dnem upečeme vánočky.

Štědrý den provoníme čerstvě upečeným jablkovým závinem. 

Cukroví bychom měli mít upečené, naplněné a ozdobené v dostatečném časovém předstihu, a samozřejmě ho také musíme správně skladovat, aby se dobře rozleželo a náplně i chutě se vzájemně dobře prolnuly.

Obrázek

Uskladnění upečeného cukroví

Cukroví by nám mělo vydržet v prvotřídní kvalitě nejméně do Vánoc. Ideální teplota pro skladování převážné většiny druhů cukroví je okolo 5° Celsia a nemusíme ho nechávat jen v papírových krabičkách nebo plastových boxech.

Zázvorky, medvědí tlapky, perníčky a podobné druhy cukroví můžete uskladnit v keramických pekáčích nebo hrncích. Přikryté cukroví v nich změkne a zkřehne. Aby cukroví nepřijímalo různé aroma z okolí, je dobré dno a stěny hrnců i pekáčů dobře vyložit alobalem.

Cukroví z lineckého nebo piškotového těsta je nejlepší uskladnit v ubrousky vyložených plechových krabicích nebo dózách.

Nepečené cukroví můžete uložit do plastových boxů. Na dno a stěny by se měl rozložit alobal a alobalem by se cukroví také mělo přikrýt.

Nepečené i pečené rolády a vánočky nejdéle vydrží ve výborné kvalitě zabalené v alobalu a uložené v chladu.

Zamražení cukroví

Občas se podaří upéct cukroví ve větším množství, než jaké jsme schopni zkonzumovat a některé druhy cukroví se v takovém případě mohou zamrazit. Ideální je cukroví naskládat do vhodných plastových uzavíratelných boxů. Mrazit byste ale neměli tučné a velmi sladké cukroví, cukroví s ořechy, mandlemi nebo máslovými krémy.