Výběr vánočního stromečku

Při rozhodování, jaký vánoční stromeček si pořídit, máme dvě základní možnosti – živý nebo umělý, a každá má své pro a proti.  Musíme ale také uvažovat o jeho velikosti i druhu a na tom všem záleží i jeho cena.

Ještě v nedávné době se živé vánoční stromečky snažily z našich domovů vytlačit stromky umělé. Nadšení pro ně už ale vyprchalo a většina lidí se vrací k tradici stromečků živých.

Živý nebo umělý?

Pokud přemýšlíte o pořízení umělého vánočního stromku, musíte si uvědomit, že ani on nevydrží věčně, a také že budete mít několik let stejný vánoční stromeček. Umělé vánoční stromky jsou v současnosti poměrně věrnou kopií živých, ale jejich vůni ještě nikdo vyrobit nedokázal…Umělý stromek je jednorázová investice na delší dobu, kterou pod heslem „chráníte naše lesy“ podporují především různé ekologické skupiny nebo ochránci přírody. Není to ale tak úplně pravda. Výroba, ale i likvidace umělých stromků také svým způsobem zatěžuje životní prostředí, a systém pěstování a výběru živých stromků lesům nijak neškodí – pokud se ovšem nerozhodnete si ho nelegálním způsobem pořídit v lese sami. 

Je samozřejmě na rozhodnutí každého, jaký stromeček si doma postaví a ozdobí, ale Vánoce si určitě nějaké náhražky nezaslouží…

Výběr živého vánočního stromečku

Stromky rostou ve speciálních tzv. školkách nebo plantážích, provádí se ale i průřezy přerostlých stromků přímo s lesích.

Nejlepší je stromek kupovat přímo u lesníků, ale ve většině případů si je vybíráme na různých prodejních místech, nejčastěji u obchodních domů nebo ve specializovaných zahradnických centrech.

Obrázek

Zásady pro nákup vánočního stromečku

  • už na první pohled musí vypadat svěže
  • větvičky nejsou polámané
  • jehličky jsou sytě zelené
  • stromeček kupujte několik dní před Vánocemi

Nekupujte vánoční stromeček z vnitřních prostor obchodů! Stromky, které byly v teplejším prostředí, velmi brzy opadají. Stromek také nekupujte, pokud:

  • jehličky nemají jednotnou barvu a opadávají

  • má ulámané nebo oschlé větvičky

  • je zabalený

Druhy vánočních stromečků

V současné době se v českých domácnostech nejčastěji objevují borovičky a smrčky, nejnižší počet mají jedličky. Při rozhodování je většinou nejdůležitějším kritériem cena.

  • Smrček má hustou korunu, cena je nejnižší, ale také nejrychleji opadá

  • Borovice musí být dobře rostlá a pak se i dobře ozdobí, cena je průměrná

  • Jedle vydrží poměrně dlouho, ozdobená velmi dobře vypadá, cena je nejvyšší

Ideální výška stromečku je 1,5 až 2 metry. Stromeček by měl mít souměrný tvar a pružné větve.

Stromeček před Vánocemi

Vybraný a zakoupený stromeček si nechte svázat. Solidní prodejci mají speciální sítě

Stromeček doma uvolněte ze sítě a nechte ho na balkoně, terase, zahradě nebo pověšený pod oknem. Nikdy by hned po nákupu neměl být ve vytápěných prostorách!

Po jeho instalaci v bytě je vhodné snížit vytápění a také byste stromeček měli průběžně zvlhčovat. Můžete využít i speciální stojánky, do kterých se přilévá voda podobně jako do vázy na květiny.

Obrázek

Umělý vánoční stromeček

První umělé vánoční stromečky se vyráběly už v polovině 19. století v Německu. Používaly se vyřezávané silnější kartonové papíry nebo tenké dřevěné desky, ale o tyto stromečky nebyl velký zájem. Dalším pokusem byly stromky z husího peří, nabarveného na zeleno. Za umělý stromeček se dá svým způsobem považovat i dřevěná tyč s otvory, do kterých se zapichovaly živé větve a speciální držátka na svíčky.

První živému stromku už podobný vánoční stromeček vyrobila v r. 1930 v USA firma Midas z kartáčových štětin. V r. 1958 pak v Chicagu vyrobily stromky ze slabého hliníku. Nejvíce se výrobě a také vývoji věnovali v Manitowoc ve Wisconsinu a dnes jsou největším výrobcem na celém světě.

O umělé vánoční stromečky začal být zájem až v době, kdy se díky vývoji, novým materiálům a technologiím téměř nedaly rozpoznat od živých. Přibližně v té době se paradoxně také začala cena živých stromečků zvyšovat. 

Obrázek

Umělý vánoční stromek v současnosti vydrží mnoho let, snadno se skladuje i připravuje na zdobení a je možné ho různě upravovat. Výrobci se také každý rok přizpůsobují trendům, a tak jsme si mohli koupit stromeček bílý, zlatý, stříbrný… Mimo těch, které napodobují živý originál jsou k dispozici i vysloveně moderní druhy – skleněné, keramické a už dokonce i holografické stromky. Žádnému výrobci se ale dosud nepodařilo, aby umělý stromeček voněl stejně jako živý.

V poslední době se v mnoha domácnostech opět začínají objevovat stromky živé. Mnozí lidé se prostě vrací k tradici, v mnoha případech je to ale i z ekonomických důvodů, protože skutečně kvalitní umělý stromeček je výrazně dražší.