Vánoční svátky za oceány

V USA jsou Vánoce velmi barevné a možná ještě víc komerční, klidnější a příjemnější jsou vánoční svátky v Kanadě.  Velmi zajímavé jsou vánoční zvyky a tradice v Brazílii, Mexiku, Argentině nebo Ekvádoru, a také v Austrálii.

Americké Vánoce jsou pravděpodobně nejkomerčnější na celém světě a především obyvatelé velkých měst je v tomto duchu také prožívají. Zcela jiné, mnohem klidnější a příjemnější je vánoční období v Kanadě. Vánoce se slaví i v zemích, kde neznají zimu a sníh - v Brazílii, Mexiku, Argentině nebo Ekvádoru, a v Austrálii jsou i v prosinci plné pláže…

USA

Obrázek

Jako mnoho jiného, tak i Vánoce v Evropě jsou v porovnání s americkými poměrně skromné. Pro Američany je sice nejvýznamnějším svátkem Den díkuvzdání, ale Vánoce ho výzdobou a množstvím dárků překonávají. Veřejná místa, domy, zahrady, byty i stromeček zde zdobí už dávno před Štědrým dnem, často i čtyři týdny předem.

Podobně jako v mnoha jiných anglicky mluvících zemích i v USA považují za hlavní vánoční svátek 25. prosinec, který nazývají Christmas day. Děti už ráno najdou pod stromečkem nebo u krbu dárky, které nosí Santa Claus. Tento vousatý stařík v červeném plášti s bílým lemováním ale v Americe dárky nerozdával vždy. Ještě na začátku 20. století to totiž byl Father Christmas, pak ale Coca-Cola v rámci velké předvánoční kampaně v dvacátých letech 20. století představila Santu, a protože v USA jsou rádi výjimeční, velmi rychle původního Otce Vánoc vyměnili.

K večeři se v Americe servírují typická oblíbená jídla – nadívaný krocan se šunkou, brusinkami a bramborem, v některých oblastech si dopřávají mořské plody, jinde třeba jen pizzu. I v tomto směru je Amerika zemí neomezených možností. Nikde ale nechybí páj – jablečný koláč, a velmi často anglický Yorkshire pudink s mincí pro štěstí. Mezi nápoji je nejoblíbenější horká čokoláda a punč.  

Typicky americkou vánoční tradicí je kýčovité a přehnané vánočním zdobení, dokonce se zde pořádá i mnoho různých soutěží. Čím víc ozdob, řetězů a světýlek, tím větší je šance na výhru.

Brazílie

Obrázek

V Brazílii patří Vánoce mezi nejvýznamnější svátky a jsou opravdu velmi pestré. Obyvatelé Brazílie jsou potomci Portugalců, Španělů, Italů a Němců, žijí zde mulati i indiáni a každá skupina má mnoho vlastních tradic a jiné zároveň přejímá. Většina obyvatel se ale samozřejmě považuje za Brazilce a tak zde najdeme i mnoho společných zvyků a obyčejů.

Vánoční stromečky v Brazílii jsou většinou umělé, pravé si můžou dovolit vzhledem k jejich ceně jen ti nejbohatší. Ekonomické poměry ale nebrání Brazilcům v nákupech dárků, v tomto směru jsou skutečně velkorysý. Většina obyvatel chodí o Vánocích na mše, které se konají v kostelích i pod širým nebem. Štědrovečerní večeře se většinou skládá z pečeného krocana, mořských ryb, ovoce a sladkých zákusků.   

Netradiční Vánoce mají vyznavači candomblé – náboženství, které se do Brazílie kdysi dávno dostalo s otroky z Nigérie a Beninu. Jejich víra se propojila s katolickým náboženstvím a tak v této pro nás exotické zemi mají nejen Ježíška, ale také černošského boha plodnosti a sklizně Oxaly, kterého doprovází bohyně moře Lemanjá.

Mexiko

Obrázek

Sníh v Mexiku neznají a vánoční stromečky dováží až z Kanady. Protože jsou opravdu hodně drahé, zdobí je jen v těch nejbohatších rodinách, luxusních hotelích a velkých obchodních centrech. I tak ale mexické oslavy Vánoc patří mezi nejveselejší a nejhlučnější v celém křesťanském světě

Mexičané si totiž za stromečky našli svoji typickou náhradu, kterou je velká hliněná nádoba na vodu. Tu na Štědrý den naplní hračkami a sladkostmi, ozdobí ji peřím tak, aby připomínala krocana a pověsí ji někde v domě. Děti večer zapálí svíčky a nádobu hledají. Zpívají koledy a klepou na všechny dveře, které jsou zamčené, až dojdou k těm jediným odemčeným, za kterými visí nádoba. Do ní pak tlučou vším možným, dokud se nerozbije a její obsah se nevysype na zem. Každý si pak rychle vezme, co se mu líbí. Tento zvyk klepání na dveře symbolizuje neotevřenost lidských srdcí a připomíná, jak Marie a Josef nemohli najít otevřené dveře u lidí v Betlémě a nakonec se museli spokojit s chlévem.

Štědrovečerní večeře se svým složením nijak neliší od večeří v jiných dnech, ale i tady se alespoň jednou za rok u stolu schází rodina, přátelé a známí.

Argentina

Obrázek

Prosinec je v Argentině poměrně teplý měsíc a tak jsou obyvatelé v horkých dnech především v klimatizovaných prostorách a popíjejí chlazené nápoje. I v této zemi se ale zdobí vánoční stromečky – na stále zelené stromky se věší různé dekorace a velmi často i bílé chomáčky bavlny, které mají připomínat sníh. Na vánoční dekorace v bytech a na vánočním stole se velmi často používá i peří z páva.

Štědrovečerní večeře se nejčastěji servíruje venku. Tradičním vánočním jídlem v Argentině je pečené sele nebo pečínka z páva, další oblíbenou pochoutkou je ninos envuettas – pomalu pečený zatočený plátek masa s náplní, která se skládá z drobně umletého masa, jemně nasekané cibulky a vařeného vajíčka s kořením. 

Dárky má v Argentině na starost bytost se jménem Magi a rozdává je až 6. ledna. Jezdí na koni s dává je do důkladně vyleštěných bot, které se nechávají vedle postele nebo pod stromečkem. Děti večer dávají před dveře seno a misky s vodou, aby Magiho kůňměl dostatek síly na své cestě za Ježíškem do Betléma.

Ekvádor

Obrázek

V Ekvádoru je hlavním vánočním dnem 25. prosinec. I tady zdobí vánoční stromeček, ale dárky si pod něj nedávají a předávají si je osobně při slavnostní večeři. Dětem ale radost a překvapení samozřejmě nekazí, a pokud si o nějaké dárky napsali, najdou je 25. prosince v botách.

Hlavním chodem slavnostní večeře je vzhledem k americkému vlivu krocan nebo slepice, ale také králík nebo ovčí maso.  

Ve dvou dalších dnech po 25. prosinci chodí ve městech i ve vsích procesí, v kterých lidé představují osoby z Betléma – pannu Marii, Josefa, Ježíška, tři krále a další. Průvody končí v kostele zpíváním koled. Děti, které se ustrojí do kostýmů a účastní procesí, za to dostávají sladkosti a další drobné dárky.

Austrálie

Obrázek

V době, kdy je u nás zima, jsou v Austrálii největší vedra a letní prázdniny. Australané prožívají své Vánoce na plážích u moře, kde také velmi často probíhají i sváteční večeře, které mají někdy podobu velkého pikniku nebo párty. Na stole pod širým večerním nebem s hvězdami mají ledové ovocné šťávy, studené obložené mísy, chlazené saláty, dorty i sladkosti, nechybí i likéry, míchané drinky, víno nebo jiný alkohol. Specialitou je i původem britský Yorskhirský puding – teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy, který se polévá vaječným koňakem.

Australané se v této době také velmi rádi navštěvují a jsou ochotni jet za svými příbuznými, příteli i známými i stovky mil. Jsou také proslulí svojí náklonností k různým písemným přáním, v Austrálii se jich posílá neuvěřitelné množství. V počtu obdržených přání mezi sebou dokonce i soutěží a vystavují je navlečená na ozdobných šňůrkách v oknech nebo u stromečku. Ten v Austrálii také o Vánocích nechybí, ale velmi často se zde právě kvůli vedrům používají stromky umělé. S dárky si Australané moc velké starosti nedělají, většinou se jedná o drobné, ale často o to milejší, pozornosti. 

V Austrálii tráví svoji zaslouženou dovolenou na konci vánočních svátlů Santa Clausové z celého světa.

Obrázek