Připravte se na Vánoce včas

Čas opět rychle uplynul a po roce tu opět máme Vánoce. Rozzáří se stromky, bytem se bude linout vůně vánočního cukroví a každý bude shánět vánoční dárky. I když mnozí Vánoce považují za dobu nesmírného shonu, je to naprosto zbytečné. Prožijte je v klidu a pohodě!

O vánočních dárcích někteří lidé přemýšlí již v létě, jiní si zatím užívají slunění a nad tím, co by měli svým blízkým pořídit k Vánocům, skutečně neuvažují. Pravdou je, že nikdo by neměl propadat vánočnímu šílenství, které v mnoha zemích vypuká již v Srpnu, ale popřemýšlet předem nad tím, co a kde koupit, vysondovat ceny a porovnat kvalitu výrobků podle recenzí na internetu, nám bude jedině ku prospěchu. Minimálně si uděláme přehled o tom, co je kvalitní, co méně a do čeho bychom investovali rádi.

Výběr vánočních stromečků

Každý rok se na ulici objeví velké množství pouličních prodejců, kteří nabízí nejrůznější velikosti vánočních stromků. K mání jsou smrky, jedle, borovice a mnoho dalších jehličnanů. Pokud budete trochu pátrat, dají se sehnat i za poměrně slušnou cenu. Nevýhodou živého vánočního stromku je, že poměrně brzy opadá. Výhodou je nesporně to, že provoní místnost. Někteří z nás však raději volí umělé vánoční stromky. Pravdou je, že ho stačí jen uskladnit a další rok pouze vyndat a ozdobit. I manipulace s ním je snazší. Navíc se nám nabízí nepřeberné množství druhů, velikostí a barev. Zde záleží čistě na našem vkusu a na tom, co upřednostňujeme. Pokud přece jen preferujeme živé stromky, rozhodně se pro ně nevydávejme do lesa. Nejen, že by nás mohlo čekat nemilé překvapení v podobě divokého prasete, které by na nás mohlo vyběhnout zpoza nízkých keříků, ale také by nás mohl překvapit hajný. Pokuty a další problémy by nám za to rozhodně nestály.

Vánoční ozdoby a papír

Barva vánočních ozdob rozhodně nemusí jít s trendem. To bychom se nedoplatili. Ozdobte si stromeček ozdobičkami, které se vám líbí, na které se rádi díváte. Nezáleží na tom, zda jsou vyrobeny z plastu, nebo ze skla, zda jsou starší, nebo jsou nové, jestli je jejich barva bílá, fialová, červená, zlatá, či modrá. Dejte si na vánoční stromeček to, na co jste zvyklí a to, co se líbí vám.
Jaký zvolit vánoční papír? Na výběr máme ze spousty druhů vánočních papírů, od matných, po lesklé. Lesklejší jsou o něco dražší. Zde je dobré zvážit, zda se vyplatí je koupit, nebo raději zvolíte lacinější variantu matnějších papírů, které i tak mají již krásné vánoční vzory. Berte zde v potaz, jak se každý k vánočnímu papíru na Štědrý den chová. Málo koho zajímá, jak je dárek zabalený, hlavní je obsah. Zejména děti vánoční papír nebudou šetřit, doslova ho rozcupují. Lesklejší papír se hodí zejména pro ty, kteří jím chtějí zabodovat na důležitých místech. Výběrem vánočního papíru se nestresujte.

Vánoční dárky

Komu a co koupit, to bývá vždy nejhorší vymyslet. Pokud máte seznam, máte to o něco snazší. Pokud ne, myslete na to, co má daný člověk rád a co se mu líbí. Měli bychom také trochu znát povahu a vkus člověka, kterého chceme obdarovat. Zde je třeba brát v potaz, že ne každý je nadšený z potištěného toaletního papíru, jiného takový dar naopak pobaví. Nikoho většinou neurazí praktické dárky, které člověk může využít. Vhodná je také kosmetika, dále rozhodně nikoho neurazíte knížkami, dárky do auta, nebo svíčkami. Vyhněte se spotřebičům do domácnosti, pokud vyloženě nevíte o tom, že by obdarovaný po takovém dárku toužil. Stejné je to s oblečením. Dárky by měly být kupovány od srdce. Kupovat dárky můžete v kamenných obchodech, kde se tedy bohužel nevyhnete spoustě lidí, pokud tedy dárky nebudete kupovat již na podzim. V posledních letech se čím dál tím více mezi lidmi upřednostňují internetové obchody. Jsou komfortnější a zboží se na nich dá mnohdy sehnat za lepší ceny, než v kamenných prodejnách. Nevýhodou e-shopů je, že zboží musíte objednávat dříve, abyste se v období Vánoc poté nedostali do situace, že náhodou produkt nebude na skladě. To by bylo velmi nemilé.

Vše je o šikovném rozplánování času. Nemějte z Vánoc zbytečné obavy a nenechte se vystresovat. Vždyť Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody. Užijte si je se svými blízkými. Vždyť jsou jen jednou za rok, tak šťastné a veselé!

Caroline Kornelová