Pověry a pranostiky

Pověrám a předpovědím, které se týkají vánočního období, můžete - a samozřejmě také nemusíme - věřit. Zcela vyhýbat bychom se jim ale neměli, protože k Vánocům prostě od dávných dob patří a pomáhají vytvořit jejich kouzelnou a neopakovatelnou atmosféře.

Staré tradice, zvyky a také pověry i předpovědi, které jsou spojené s vánočním obdobím, se v současné době už příliš nedodržují. Všechny mají své kouzlo, a pokud se alespoň k některým vrátíme, můžeme prožít Vánoce zase trochu jinak – a určitě budou o něco víc milejší…

Vánoční pověry

  • Během Štědrého dne se nesmí v domě nebo bytě zametat ani vynášet odpadky a smetí, protože by se tím vyneslo štěstí.

  • Počet osob při večeři musí být sudý, a pokud není, prostírá se navíc pro případného nečekaného hosta.

  • Pod talíř se dávají rybí šupiny, které si pak každý dá do své peněženky, aby měl zajištěný dostatek peněz po celý další rok. V moderním pojetí tohoto zvyku se pod talíř dávají i bankovky.

  • Od štědrovečerního stolu nikdo mimo hospodyně nesmí vstávat a odcházet. Pokud to někdo udělá, je nebezpečí, že u něj příští rok sedět nebude.

  • Na vsi se zapalují tři velká polena, která symbolizují svatou trojici. Od nich se pak zapalují svíčky, které se nosí do domu a mají zajistit klid a pohodu v novém roce.