Výběr dárků - hodnota není cena...
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

ObrázekPokud chceme, aby ostatní měli z dárků radost, není jejich vymýšlení ani výběr nic snadného. Poměrně jednoduché je to s dárky pro děti, ovšem se zvyšujícím se věkem to někdy bývá už docela problém.

Někdo si s výběrem dárků velké starosti nedělá a výsledkem mohou být rozpačité pohledy a nepravdivé ujišťování, jak krásný a originální dárek je… Ve velké většině případů nad dárky ale přemýšlíme a odměnou nám je radost druhých a rozzářené oči dětí. Vánoční dárky nemusí stát tisíce korun, a přesto myopu udělat velkou radost a potěšit. Na vymyšlení a výběr levnějších dárků sice asi budete potřebovat víc času, ale o to víc bude cennější a upřímnější.

Dárky a pověry

Pověrám můžete a nemusíte věřit, ale vztahují se i na vánoční dárky. Podle nich by se neměly darovat

  • nože, nůžky, ostré předměty – údajně popíchají srdce a láska se změní v bolest

  • kapesníky a perly – přináší pláč a smutek

  • boty – znamenají rozchod s milovanou bytostí

  • dárky v černé barvě – černá je symbolem smutku a neštěstí

 Většina dárků, na které se pověry vztahují, se asi pod vánoční stromeček nehodí, ale s perlami by asi především ženy nesouhlasily. Pokud budou třeba nad náhrdelníkem z perel plakat, pak spíše z radosti, než ze smutku…

Hodnota dárku

U dárků všeobecně – a u vánočních především – by nemělo platit, že jejich hodnota je taková, jaká byla cena. Dárek by měl být vyjádřením úplně něčeho jiného…

Mnozí se domnívají, že jejich dárek musí mít minimálně stejnou cenu, jako ten, který dostali. Dárky jsou ale většinou překvapením a tak se snaží různými způsoby dozvědět maximum informací o druhu, a samozřejmě nejlépe i o ceně. Pak vznikají různá zbytečná nedorozumění a trapné situace. I tomu se ale dá předejít – stačí, když se domluvíte na maximálně ceně za dárky.

Obrázek

Dárky v rodině - praktické, nebo zbytečnosti?

Praktické dárky nacházíme pod stromečkem poměrně často. Pokud nechceme, aby vzbudily rozpaky, neměly by to být běžné věci, které potřebujeme, ale třeba spíš i maličkosti, bez kterých bychom se normálně obešli. Takzvané zbytečnosti můžou udělat radost, ovšem většinou pouze v případě, že budou nějakým způsobem prakticky využitelné. Ideální je tedy kombinace praktického dárku, který je zároveň v podstatě zbytečností, kterou by si obdarovaný sám nekoupil.

Dárky pro děti se vybírají poměrně jednoduše, výběr pro všechny věkové kategorie je neuvěřitelně velký. Především malé děti mají radost téměř ze všeho, co jim Ježíšek pod stromeček dá, větší děti mu svoje přání nechávají v dopise za oknem. Mírně složitější je to s téměř dospělými slečnami a mladými muži, ale i v tomto případě je k dispozici mnoho možností od značkového oblečení přes elektroniku třeba až po sportovní potřeby.

Obrázek

Manželé se mezi sebou většinou na dárcích domluví, a k očekávaným přidají ještě nějaké malé překvapení. I v tomto případě je ale dobré postupovat podle zásady, že méně je někdy více a také zapomenout na takzvané potřebné dárky.

Asi nejhůř se vybírají dárky pro rodiče, tchýni a tchána. Jsou ve věku, kdy už většinou mají vše, a tak je v těchto případech nejlepší využít trochu diplomacie a pokusit se nenápadně zjistit, co by jim mohlo udělat radost.

Dárek pro přítelkyni nebo pro přítele by se také měl vybírat velmi obezřetně. Pokud k tomu budete přistupovat s tím, že by měl vyjádřit hloubku vašich citů, dostanete se do téměř neřešitelné situace. V těchto případech se cení spíš originalita.

Obrázek

 

 

Komentáře

\
TOPlist