Židovská Chanuka
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku.  Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc. Některé jejich zvyky v tomto období ale vánoční tradice velmi připomínají.

Chanuka vychází z židovského kalendáře a začíná každý rok v jiný den. Její začátek je podle židovského kalendáře 25. den měsíce kislev a toto období je našeho kalendáře od konce listopadu do konce prosince. V roce 2014 židovská Chanuka začíná 17. prosince, v roce následujícím už 7. prosince a v dalším roce 2016 až 25. prosince. V dalších letech datum zahájení Chanuky připadá na 13., 3., 23. a 11. prosince. Protože den podle židovského kalendáře začíná západem slunce a tak první den Chanuky vlastně začíná při západu slunce v den předcházející, než je datum v gregoriánském kalendáři.

Chanuka, které se také říká Svátek světel - se slaví osm dní. Jejím hlavním symbolem je postupné zapalování osmi svíček nebo olejových lampiček v přesném pořadí na tradičním židovském svícnu a žehnací motlitby. Postupem doby ale přibylo několik dalších obyčejů, které připomínají klasické Vánoce. Děti například dostávají drobné dárky, a tento zvyk k původní Chanuce vůbec nepatřil. Podobné je to i s tradiční písní Chanuky Mocná skála – Maoz cur. Jedná se s největší pravděpodobností o původní lidovou německou píseň z křesťanského vánočního období.

Podle Židů je ale Chanuka dávána do souvislosti s Vánocemi jen díky období, ve kterém se odehrává a má úplně jiné poslání. Protože většina ostatních židovských svátků se odehrává především uvnitř společenství, tak právě Chanuka toto náboženství představuje otevřeně všem ostatním. To je také důvod, proč se koná i mnoho oslav, které jsou otevřené veřejnosti nebo se odehrávají na veřejných místech.

V průběhu Chanuky Židé normálně pracují, ale mohou z práce odejít dřív, aby stihli včas zapálit svíčky nebo olejové lampy. V Izraeli jsou ale v této době zavřené školy, i když k tomu není žádný náboženský důvod.

Jídla v době Chanuky jsou typicky židovská a připravují se hlavně na oleji. Podávají se především bramborové placky nebo bramboráky, velmi často se konzumují koblihy s různými náplněmi a mléčné pokrmy.

 

V USA – a především v New Yorku, kde žije poměrně velké množství Židů – se v posledních letech slaví i tzv. Vánuka. Židé a křesťané se tam totiž během svých svátků vzájemně velmi často navštěvují, je i mnoho rodin se smíšeným náboženstvím, lidé často společně chodí na církevní obřady obou náboženství a tak přirozenou cestou vznikly židovsko-chanukové Vánoce – Vánuka.  Nejsou to samozřejmě žádné oficiální náboženské svátky, pouze se zde různé zvyky a tradice obou náboženství prolínají. V reálném životě pak vedle ozdobeného vánočního stromečku hoří svíčky na tradičním židovském chanukovém svícnu a podávají se jak tradiční americká, tak židovská jídla. Podle mnohých církevních představitelů, ale i prostých lidí z obou náboženství, je prožívání církevních svátků především soukromou věcí každého člověka. Pokud tedy někdo chce slavit Vánuku, není proti tomu možné nic namítat, mimo jiné i proto, že se jedná o velkou vzájemnou toleranci. 

V Evropě, a tedy ni u nás, se Vánuka zatím neslaví. Vánoce stále zůstávají Vánocemi a lidé se při nich modlí česky nebo latinsky, Chanuka zůstává Chanukou a motlitby jsou v hebrejštině - tak by to zůstalo, i kdyby se slavila Vánuka…

 

 

Komentáře

\
TOPlist