Vánoční menu ve světě
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Vánoce se slaví na celém světě. Zde se můžete inspirovat vánočními jídly za oceánem nebo na odvrácené straně zeměkoule?

O Vánocích se na stolech v USA, v Peru, na Filipínách, v Austrálii i jinde na světě objevují jedinečné tradiční lahůdky. Možná vás některé zaujmou natolik, že je letos budete připravovat a servírovat také…

USA

Obrázek

Ve Spojených státech amerických žije mnoho různých národností a tak se zde velmi často dodržují o Vánocích původní tradice – například rodiny původem z Itálie mají mořské ryby a plody, Filipínci si dopřávají své nudle se sójovou omáčkou a zeleninou, Číňané rýži…

Současná moderní americká vánoční večeře kolem třetí hodiny odpoledne 25. prosince a symbolem je plný stůl. Menu je velmi podobné tomu, které se podává v Den díkuvzdání.  Nejvíce oblíbeným typickým vánočním jídlem je pečený krocan s nádivkou, bramborová kaše, brusinková omáčka a množství dušené zeleniny. Dezert je také americký, dýňový koláč s množstvím zmrzliny a šlehačky.

Jedním ze symbolů Vánoc v USA se stal i ovocný dort, připravený z másla, rumu a sušeného ovoce. Američané ho ale většinou sami nepečou, spíše ho kupují v obchodech a nosí ho na návštěvy jako dárek. Vzhledem k množství jiných jídel ho ale prý pak už skoro nikdo nejí… Oblíbené jsou i tzv. candy canes – cukrové tyčinky s příchutí máty, které mají tvar zahnuté hole a než se snědí, tvoří dekoraci stromků a stolů.

Argentina

Obrázek

V Argentině se vánoční večeře servíruje večer na Štědrý den, její složení je velmi podobné současné moderní vánoční večeři v USA, jen nadívaného pečeného krocana občas vymění za vepřovou nebo hovězí pečeni. Na vánočním stole ale v Argentině nesmí chybět slané koláčky plněné masem. Náplně jsou velmi různé, nejvíce se ale připravuje ze steaku, který se nakrájí na kostky a pak smíchá s vařenými vajíčky, cibulí a kořením.

Nejvíce oblíbeným nápojem k sváteční večeři je šampaňské s kousky čerstvého ovoce. Na Boží hod si Argentinci dopřávají ještě lahůdku v podobě pečeného páva.

Filipíny

Obrázek

Filipíny byly kdysi kolonií Španělska a tak zde žije katolicky založené obyvatelstvo, které si vánoční svátky se vším, co k nim náleží, velmi užívá. Oslavy Vánoc zde začínají už 16. prosince první vánoční mší a kostely jsou v obležení prodejců horké čokolády a tradičního puto bumbong - barevné rýže, ochucené kokosem a třtinovým cukrem, vařené a servírované v bambusu.

Hlavní oslavy Vánoc začínají na Štědrý den až po Půlnoční mši. Servíruje se především vývar z hovězí oháňky a jako hlavní chod šunka pečená v medu nebo sele na rožni. Nejvíce oblíbený dezert je lepivá rýže s kokosem, burákovým máslem, cukrem a kokosovým mlékem, která zde říkají kalamay.

Austrálie

Obrázek

U nás ve střední Evropě je o Vánocích poměrně chladno, ale v Austrálii mají jeden z nejteplejších měsíců v roce. To se samozřejmě projevuje i u vánočního menu a Štědrovečerní večeře tak má třeba podobu grilování, nebo probíhá jako piknik na pláži.  Pokud někdo slaví Vánoce tradičnějším způsobem, pak je to při večeři s pečeným krocanem nebo medovou šunkou. Velmi chutný je jako dezert servírovaný dort z pečeného krému ze šlehaných bílků, ozdobený našlehanou smetanou a čerstvým ovocem, který má zvláštní název Pavlova.

Peru

Obrázek

Na začátku prosince začínají v kostelích péct panettone a ve velkých hrncích vaří kořeněnou horkou čokoládu pro chudé, protože je to pro Peruánce období Chocolatadas, kdy je potřeba myslet na ty méně šťastné a bohaté.

Vánoční svátky se v Peru začínají slavit na Štědrý den o půlnoci. Hlavním chodem je krocan, který se v některých oblastech nadívá čerstvým ovocem. K nemu se servíruje omáčka z jablek a různé saláty. Nechybí ani tradiční tamales – v páře uvařené listy z kukuřice, které se plní mletým masem a zeleninou. Dezerty jsou většinou marcipánové.

Rusko

Obrázek

V Rusku mají pravoslavné Vánoce, které slaví až 6. a 7. ledna a jsou spojené s vítáním nového roku. K vánoční hostině se schází příbuzní, přátelé i známí, a příslovečná ruská pohostinnost se projevuje i při sestavování menu – jídla hostitelé vybírají a připravují především podle toho, co chutná pozvaným hostům.

Servírovaná jídla nejsou vysloveně vánoční, spíše se připravují taková, která je možné považovat za slavnostní a už vůbec ne všední nebo každodenní. Na stolech se objevuje pečené sele, jeseter, kachna s jablky a další podobné lahůdky. Pokud někdo chce sestavit pravé ruské carské menu, pak musí mít dvanáct chodů a nesmí v něm chybět boršč, kaviár a pelmeně se skopovým masem. Šampaňské a vodka jsou mezi nápoji samozřejmostí…

 

Vybrali jste si? Pokud ne, můžete se podívat na další recepty zahraničních kuchyní.

Mezi mnoha báječnými recepty je tam třeba i tato vánoční polévka z mořských ryb a plodů

Připravuje se z masa mořských ryb, škeblí a krevet, šálku rýže, poloviny šálku olivového oleje, cibule, mrkve, rajčete, bobkových listů, šálku bílého vína, soli a pepře.

Postup je velmi jednoduchý – ve vodě s olivovým olejem uvaříte ryby, škeble, krevety, rýži a zeleninu, pak přidáte víno, polévku dochutíte a necháte ještě chvíli provařit.  

 

Komentáře

\
TOPlist