Štědrý den v klidu a pohodě
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Štědrý den je vyvrcholením adventního období a všech vánočních příprav. I když je vše v podstatě připravené, prožívá právě tento den většina lidí ve spěchu a stresu, a vlastně si ho ani pořádně neužije…

Štědrý den byste po všech přípravách už měli prožívat opravdu v klidu a pohodě. Cukroví i vánočka jsou upečené, porce ryby i bramborový salát v chladničce, je uklizeno, dárky většinou zabalené… Zbývá vlastně jen postavit a ozdobit stromeček, někde ještě vylepšit výzdobu a prostřít štědrovečerní stůl. Během dne si také udělejte čas na různá vánoční kouzla, zvyky a pověry, díky kterým budete v příštím roce zdraví, spokojení a třeba i bohatí.

Ideální průběh Štědrého dne

Zdobení stromečku

Především v rodinách, kde mají malé děti, bude asi nejdůležitější stromeček. Někde se zdobí od rána, i když by se tak správně mělo stát až odpoledne.

Zapomenout byste neměli ani na betlém. Pokud nemáte vlastní, udělejte si odpoledne procházku třeba někam do kostela nebo na výstavu betlémů.

Vánoční atmosféra a vůně

Příjemným zpestřením dne může být třeba i vyzdobení bytu. Můžete použít zbylé větvičky ze stromečku a ozdoby, něco se dá pověsit i na světlo, kde už možná visí jmelí…

Obrázek

I když vám byt provoní stromeček, můžete vůni vánoc ještě zvýraznit. Stále ještě se prodává osvědčená purpura nebo tzv. František, na trhu je už ale i mnoho druhů vonných svíček, olejů a tyčinek. Vyzkoušejte ale třeba i skořici, hřebíček a jiná příjemně voňavá koření- stačí je jen nahřát v misce a nechat někde v místnosti…

Poslední přípravy

Odpoledne připravte stůl na večerní hostinu a zkontrolujte, zda máte vše, co budete potřebovat pro vaření a smažení. Cukroví a ovoce už může být na mísách…

Kolem třetí až čtvrté hodiny odpoledne už by mělo být vše nachystané a měli byste se už jen těšit na Štědrý večer.

Obrázek

Co už na Štědrý den nedělat

V žádném případě nezametat, protože byste si vymetli štěstí. Nemá význam ani mýt okna, dveře nebo dlaždičky v koupelně. K pohodě to nijak významně nepřispěje, večer budete zbytečně unavení, možná i nepříjemní a pořádně si pak neužijete ani radost z dárků.

Nekupujte kapra! Tato rada nevychází z žádné pověry, ale ze zkušenosti posledních let, kdy už prostě na Štědrý den jsou ryby snad jen v obchodních centrech. Vyberte si svoji rybu v klidu jeden nebo dva dny předem - a netrapte ji ve vaně. Předvánoční pobyt ve vaně prý patří k nejvíce stresujícím zážitkům kaprů.

Půst

Pokud se rozhodnete, že uděláte něco pro své zdraví a zároveň budete dodržovat tradici, můžete se postit. Úplně o hladu ale zcela jistě nezůstanete, protože základem štědrodenního půstu je nejíst maso a chutných bezmasých postních jídel existuje poměrně dost. Základem je čočka, která vám navíc zajistí na další rok peníze, vaří se ale i hrách a velmi oblíbený je takzvaný kuba. V původní variantě se připravuje z krup, v modernějším podání z rýže. Kuba, připravený v malých formách, může být i zajímavý a chutný předkrm při večeři.

Konzumace cukroví, vánočky, ovoce, sladké rolády a dalších vánočních lahůdek při půstu nijak omezeny nejsou. Pokud si ani večer nedáte vepřový řízek nebo nějaké jiné podobné maso a zůstanete jen u ryb, pak tradici zcela dodržíte. 

Štědrovečerní stůl a večeře

Štědrovečerní stůl připravte tak, aby se od něj nemuselo odcházet, protože to se podle vánočních pověr nemá. Na štědrovečerní stůl patří ubrus a prostírání v bílé barvě, případně s vánočními motivy. Chybět samozřejmě nesmí hluboké a mělké talíře, příbory a skleničky. Pod talíře dejte bankovky a šupiny z kapra, které zajistí, že budete mít příští rok dostatek peněz. Podle své fantazie a vkusu přidejte třeba větvičky a nějaké ozdoby, které zbyly po zdobení stromečku. Nezapomeňte ani na svíčky, které dováží navodit neopakovatelnou atmosféru.

Počet lidí u štědrovečerního stolu má být sudý. Pokud se vám tuto tradici nějakých důvodů nemůže podařit dodržet, prostřete pro jednoho navíc.

Obrázek

Večeře se v našich zemích skládá většinou jen z polévky a hlavního jídla, předkrmy a dezerty se servírují jen ojediněle. Tradiční polévka je rybí, někde místo ní mají hovězí vývarem s masem, nudlemi a zeleninou.

Hlavním chodem bývá většinou kapr s bramborovým salátem, ale v poslední době místo této tradiční české ryby připravují i pstruha nebo lososa, a to v mnoha úpravách. Těmito rybami se na Štědrý den často nahrazují i oblíbené kuřecí a vepřové smažené řízky.

Nejčastější přílohou k smažené rybě je bramborový salát. I ten prošel v poslední době určitým vývojem, jeho základ ale stále tvoří vařené brambory, kořenová zelenina, vajíčka, cibule a kyselé okurky. Dezerty se většinou nepodávají. Vzhledem k cukroví a dalším sladkostem na ně ani není chuť, a protože po večeři se rozdávají dárky, tak vlastně ani čas…

Podle tradice by po celou dobu večeře už nikdo od stolu neměl odejít. I když se to zdá neproveditelné, pokud budete chtít, zvládnout se to dá.

Všechny chody večeře si musíte připravit předem a také je najednou dát na stůl. Dovařená a ochucená polévka v míse a osmažený kapr nebo řízky vám v alobalu nebo speciální dóze teplé vydrží. Bramborový salát nazdobte nakrájenými vajíčky, rajčaty a petrželkou a přikryjte mikroténovou fólií. Použité nádobí se odkládá na jedno místo na kraji stolu.

Večeře v restauraci je další možností, kterou je možné využít. Pokud tedy netrváte na tradicích nebo nemáte děti, pro které je čekání na Ježíška u večeře tím nejhlavnějším, můžete zvolit i tento způsob. Můžete si vybírat z nabízených menu nebo vám jídla připraví podle vašeho přání, restaurace umí vykouzlit i správnou vánoční atmosféru…  

Obrázek

Koledy, zvoneček a dárky

Po večeři bývalo zvykem zpívání koled, dnes se ale využívají moderní vymoženosti a vánoční hudba i koledy se pouští z různých hudebních nosičů. Tajuplné zacinkání zvonečku je signálem, že Ježíšek splnil svůj úkol a dárky jsou pod stromečkem. Na tuto chvíli čekají především děti. Rozdělování a rozbalováním dárků pak v mnoha případech Štědrý večer končí. Pokud jsou v rodině větší děti, které navíc našly pod stromečkem nějaké moderní vymoženosti třeba v podobě mobilního telefonu nebo tabletu, nedá se očekávat, že by dál setrvaly v rodinném kruhu. Musí to všechno přece vyzkoušet pro případnou reklamaci, dokud je Ježíšek ještě někde nablízku…

Obrázek

Malé děti s rodiči se pak většinou posadí před televizní obrazovku, aby už po několikáté shlédly „tradiční“ program. Některé televizní stanice během roku natočí a na Štědrý den odvysílají nějakou novou pohádku, ale většina se drží  osvědčených titulů . Do náročně vymyšleného a sestaveného programu jsou zařazeny filmy Tři oříšky pro Popelku, Zlatovláska, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Šíleně smutná nebo také Pyšná princezna, nechybí různé komedie s Vlastou Burianem nebo modernější s Louisem de Funésem, případně nějaké novější české se zajištěnou sledovaností.

Občerstvení a nápoje jsou také už v podstatě tradiční – káva, čaj, víno, cukroví, vánočka, štrúdl, zmrzlina, chlebíčky nebo jednohubky…

To samozřejmě není zcela ideální stav, jak trávit Štědrý večer, ale taková už moderní doba prostě je. Společné rozkrajování jablka, pouštění lodiček z ořechů, lití olova a další různé tradiční půvabné zvyky a tradice často neznáme a tak ani nedodržujeme. Pokud to chcete alespoň trochu změnit, stále k tomu máte příležitost! Udělejte si ty letošní Vánoce trochu jiné - klidnější, pohotovější, milejší… 

V poslední době se opět stává tradicí návštěva půlnoční mše. Atmosféra v kostelích je v tuto dobu opravdu neopakovatelná a hlas půlnočních zvonů prý má kouzelnou moc. O štědrovečerní noci se údajně také otevírají poklady…

 

Komentáře

\
TOPlist